تبلیغات
اخبار و تازه های پزشكی - غده پروستات
چهارشنبه 30 تیر 1389

غده پروستات

   نوشته شده توسط: سجاد كرمی    نوع مطلب :پروستات ،

غدد پروستات :

اکـثر مــردها تا زمانیکه مشکلی در قسمت پروستات خود پیـــدا نکنند هیچگونه اطلاع دقیقی از آن ندارند

. هر ساله بیش از 230000 نفر به سرطان پروستات مبتلا میشوند و بــیش از 30000 نفـر نیز جان خود را به خاطر این بیماری از دسـت مــیدهند .

در حدود نیمی از مردان بالای 50 سال نـیـز مـبـتلا بـه پـریــاختگی پروستات هستند (نوعی غده خـوش خــیم اما همراه با درد بسیار زیاد که به صورت غیر طبیعی در پروستات رشد میکند)

بـرای جـلـوگـیـری از بـروز مشـکـلات پـروسـتات راه کارهای بسـیـاری وجــود دارد

. ابتدا اجازه دهید که به چند نکته در مورد پروستات اشاره کنیم :

*** پروستات چیست ؟

پروستات غده ای است به اندازه یک گردو که ما بین قضیب و مثانه در اندام تناسلی مردان وجود دارد و وظیفه آن فراهم آوردن جریان منی

(ماده ای شیری رنگ) برای تغذیه اسپرم ها میباشد .برداشتن کامل پروستات مشکل خاصی را برای مردها به وجود نمیآورد و هیچگونه تاثیر منفی بر روی باروری آنها ندارد .

** بیماریهایی که ممکن است در پروستات به وجود آیند عبارتند از :

- سرطان پروستات که دومین سرطان کشنده (بعد از سرطان ریه) در مردان میباشد .

- بزرگ شدن پروستات (پر یاختگی) که نوعی تومور غیر سرطانی همراه با درد بسیار شدید است که بیشتر در سالمندان بروز میکند .

- التهاب پروستات که از بیماریهای رایج مجاری ادراری در مردان میباشد .

در این قسمت دو مورد اول را برای شما به تفصیل شرح میدهیم

:

*** سرطان پروستات چیست ؟

سرطان پروستات به رشد کنترل نشده سلولهای پروستات اطلاق میشود . با رشد سرطان علائم زیر بروز میکند :

· تکرر ادرار به ویژه در شبها

· منقطع بودن ادرار، قطع و وصل شدن جریان ادرار

· احساس درد و سوزش در هنگام خروج ادرار

· احساس درد در قشمت پایینی کمر و لگن خاصره

· وجود خون در ادرار

حدود 25% از مردان در سن 30 سالگی دارای سلول های میکروسکوپی و نهفته سرطانی در پروستات خود هستند . این رقم با بالا رفتن سن افزایش پیدا میکند بطوریکه در سن 50 سالگی در حدود 50 - 40 درصد از مردان دارای این نوع سلول های کوچک سرطانی هستند .

در بعضی از مردها سلول ها همواره کوچک و نهفته باقی میمانند و مشکل خاصی را برای سلامتی فرد به وجود نمیآورند ، اما در تعداد بسیار زیادی به دلایل نامعلوم این سلولها شروع به بزرگ شدن میکنند و تبدیل به تومورهای بدخیم و کشنده میشوند . گاهی اوقات سرعت رشد آنها بسیار زیاد است و حتی در بعضی موارد توانایی گسترش در سایر اندام ها را نیز دارند .

*** چه کسانی مبتلا به سرطان پروستات میشوند ؟

سرطان پروستات دومین سرطان شایع

(بعد از سرطان پوست) و دومین سرطان مرگبار (بعد از سرطان ریه) در مردان میباشد . درهر 2 دقیقه یک نفر به این سرطان مبتلا میشود . پیش بینی میشود تا سال 2009 در حدود 450000مورد جدید نیز شناسایی شود .

از کل جمعیت آمریکا

1 نفر از هر 6 نفر به این سرطان مبتلا میشود و 3% این افراد نیز جان خود را بر سر این بیماری از دست میدهند .

در حالیکه دلایل قطعی ابتلا به این بیماری در دست نیست اما عواملی وجود دارد که درصد ریسک ابتلا به بیماری را افزایش میدهند

. این عوامل عبارتند از :

1) سن :

سن یکی از مهمترین فاکتورهای افزایش ریسک ابتلا به به سرطان پروستات میباشد

. بر اساس بیانیه دکتر "توماس ستیمی" عضو سازمان پیشگیری از بیماریهای مجاری ادرار در "استند فورد بریج" تمام مردها اگر به اندازه کافی عمر کنند ، دچار سرطان پروستات خواهند شد .

در حقیقت با بالا رفتن سن ریسک ابتلا به سرطان پروستات نیز افزایش پیدا میکند . افراد زیر

40 سال در حدود 10 درصد ریسک ابتلا به سرطان را دارند ؛ در حالیکه این رقم در مردان بین 60 - 79 سال به 35 درصد افزایش پیدا میکند .

2) وجود سابقه سرطان در خویشاوندان :

احتمال بروز سرطان پروستات در افرادیکه در خانواده خود

(چه از طرف مادر و چه از سوی پدر) دارای فامیلی با سرطان پروستات باشند در مقایسه با افرادی که هیچیک از افراد خانواده شان دارای سرطان نیستند ، دو برابر میباشد . مردانیکه از هر دو طرف دارای فامیل مبتلا به سرطان هستند دارای ریسک 5 درصدی هستند و کسانیکه 3 نفر یا بیشتر را در اقوام خود داشته باشند بطور100% دچار این بیماری خواهند شد .

3) نژاد :

سیاهپوستان آمریکایی 65% بیشتر از سایر مردها به این بیماری مبتلا میشوند و آمار مرگ و میر نیز در آنها دو برابر میباشد . از سوی دیگر شیوع این بیماری در مردان آسیایی بسیار پایین است .

4) رژیم غذایی و چاقی :

رژیمهایی که شامل چربیهای اشباع شده و گوشتها هستند و همینطور وجود چاقی , ریسک ابتلا به بیماری را افزایش میدهد . از سوی دیگر استفاده از رژیمهایی که دارای پروتئین سویا و گیاهان فیبردار هستند احتمال بروز بیماری را کاهش میدهند . به عنوان مثال بروز این بیماری در چین و ژاپن نسبت به سایر کشورها بسیار کمتر است .

***

پریاختگی پروستات چیست ؟

با وجود خطرات سرطان پروستات ، پریاختگی نیز از دیگر بیماریهای خطرناک مربوط به غدد پروستات به شمار میرود ، که در سالمندان شایع تر میباشد و زمانی بروز میکند که غدد پروستات شروع به رشد و بزرگ شدن کنند . در حدود نیمی از مردان بالای 50 سال سطوح مختلفی از این بیماری وجود دارد .

اگر چه بزرگ شدن پروستات به خودی خود ضرر و زیانی را به همراه نداشته و غیر سرطانی میباشد اما بزرگ شدن غدد میتواند مسیر مجاری پیشاب را مسدود کنند.(مجاری پیشاب ادرار را از مثانه به خارج از بدن هدایت میکنند)

این امر باعث بروز مشکلات زیر میشود :

1) مشکلاتی در دفع ادرار مثل جریان ضعیف ادرار و منقطع بودن آن .

2) تکرر ادرار به ویژه در شب ؛ بعضی مواقع افرادی که به این بیماری مبتلا هستند هنگامیکه از رختخواب بلند میشوند برای مدت زمان کوتاهی توانایی دفع ادرار را از دست میدهند.

3) احساس تخلیه نشدن کامل مثانه پس از خروج ادرار .

4) در برخی موارد نادر این بیماری سبب میشود تا راه مثانه به کلی مسدود شده و دفع ادرار به طور کامل غیر ممکن شود . برگشت ادرار به مثانه باعث ایجاد عفونتهای مجاری ادراری ، سنگ مثانه و برخی ضایعات کلیوی نیز میشود .

*** آیا این دو بیماری به هم مرتبط هستند ؟

خیر ؛ هیچ دلیل محکم علمی وجود ندارد که پر یاختگی و سرطان پروستات با یکدیگر مرتبط باشند (البته برای بعضی از مردانی که دچار پر یاختگی پروستات هستند مشکلاتی برای نعوذ رخ میدهد) اگر چه این علائم شبیه به نشانه های سرطان میباشد اما برای تشخیص صحیح میبایست به پزشک متخصص مراجعه کرد .

*** چه کار میتوانید انجام دهید ؟

برخلاف آمار وارقام رعب آور کارهای بسیار زیادی وجود دارد که شما با استفاده از آنها میتوانید از پروستات خود در مقابل بیماریهای مختلف محافظت کنید .

*** معاینه های منظم پزشکی :

درابتدا و قبل از انجام هر گونه عملی شما میبایست معاینه های مرتب پزشکی را انجام دهید . مثل سایر بیماریها مشکلات پروستات نیز اگر سریع تشخیص داده شوند بدون شک قابل درمان میباشند . بنابراین به هر ترتیبی که امکان دارد در برنامه کار خود معاینه های پزشکی را بگنجانید .

اگر شما دارای ریسک بالایی بوده و یا سن شما از 50 سال بیشتر است با پزشک خود در مورد چکاپ سالانه پروستات مشورت کنید . این آزمایش شامل یک آزمایش خون ساده و تست بدنی میباشد .

*** ورزش و تغذیه سالم :

استفاده از رژیمهای غذایی سالم نقش مهمی را در محافظت از بدن شما در مقابل بیماریهای مختلف از جمله سرطان پروستات ایفا میکند . میوهها و سبزیهای تازه ، به ویژه گوجه فرنگی پخته شده شامل مقادیر فراوانی ذرات ضد سرطان میباشد .

علاوه بر این انجام تمرین های ورزشی نیز بسیار مفید است . همچنین میتوانید از مکملهای رژیمی که برای حفظ سلامت پروستات تولید میشوند مثل : آب نخلک یا داز ، تخم کدو تنبل ، پوست درختچه های کوتاه آفریقایی و ... استفاده کنید . چنین محصولاتی مشکلات مجاری ادراری را نیز کاهش میدهند .

پس باید بیاد داشته باشدید كه ازغدد پروستات خود همانند فرزندتان مراقبت کنید .

ـــــــــــــــــــــــــــــــــ

با در دست داشتن این اطلاعات

، کارهایی را انجام دهید که به شما در راه رسیدن به سلامتی کمک میکنند و تا آنجا که میتوانید با بکارگیری روش های مناسب سلامت غدد پروستات خود را تا آخرین حد ممکن افزایش دهید .


sooaloisi.weebly.com
شنبه 14 مرداد 1396 04:50 ب.ظ
Everything is very open with a really clear clarification of the issues.
It was definitely informative. Your website is very helpful.

Thanks for sharing!
ameehages.weebly.com
جمعه 13 مرداد 1396 10:54 ب.ظ
You have made some good points there. I checked on the internet to
learn more about the issue and found most people will go along with your views on this site.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 11:54 ب.ظ
Marvelous, what a webpage it is! This blog gives valuable information to us,
keep it up.
شنبه 25 دی 1389 11:45 ق.ظ
از اطلاعات مفید شما سپاسگزارم و امیدوارم موفق و موید باشید .
84
پنجشنبه 31 تیر 1389 12:55 ب.ظ
ممنون از وبلاگ عالیتون
پاسخ سجاد كرمی : قابل نداره عزیزم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر